ارسال سفارشات بالاتر از ۵۰۰ هزار تومان رایگان است!

ماساژمقالات
موضوعات داغ

ماساژ درمانی

و معرفی 5 تکنیک متداول ماساژ

نکات برگزیده مطلب
  • درمان با ماساژ، در طب سنتی و جدید همواره مورد توجه بوده است. رفع درد، ایجاد آرامش و بالابردن آمادگی جنسی از نتایج استفاده از تکنیک های مختلف ماساژ بدن به شمار میرود. محبوب ترین شیوه های انجام ماساژ شامل ماساژ سوئیسی، دیپ تیشو، ماساژ تایلندی، شیاتسو و آروماتراپی هستند.

ماساژ درمانی، به استفاده از انواع ماساژ برای تسکین درد و ایجاد آرامش ذهنی اشاره دارد. در طب سنتی از ماساژ در تسکین درد عضلات، رهایی از تنش‌های ذهنی و درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شده است. طب نوین هم ماساژ را برای بهبود درد سیاتیک، گرفتگی عضلات، سردرد، یبوست، پارکینسون و شمار زیادی از انواع نارسایی‌ها و بیماری‌ها توصیه می‌کند.

شیوه‌های مختلف ماساژ شامل حرکات مالشی آرام تا حرکات ضربه‌ای سریع و عمیق است. درمانگر یا ماسور براساس نتیجه مورد انتظار، یکی از انواع ماساژ را بکار می‌گیرد.

در طول مدت انجام ماساژ، ضربان قلب و تنفس کندتر شده و فشار خون پایین می‌آید. در نتیجه ترشح هورمون استرس کمتر و احساسات و افکار مثبت جایگزین تنش های ذهنی روزمره خواهد شد.

انواع ماساژ درمانی:

ماساژ سوئدی:

ماساژ درمانی شامل بیش از 100 نوع مختلف است که از میان آنها ماساژ سوئدی از بقیه متداول‌تر است. این ماساژ شامل ضربات نرم و طولانی مدت به همراه مالش سبک است. ماساژ سوئدی در لایه‌های سطحی‌تر عضلات و بیشتر برای تسریع در گردش خون انجام می‌شود. نتیجه اصلی این ماساژ ایجاد آرامش و انرژی، مدیریت درد و کاهش خستگی و افسردگی است.

ماساژ دیپ تیشو:

ماساژ دیپ تیشو (ماساژ بافت عمیق) برخلاف مدل سوئدی از ضربات کم و فشار عمیق انگشتان جهت دسترسی به بافت های عمیق‌تر استفاده میکند. این نوع ماساژ بر روی یک موضوع خاص مانند دردهای ماهیچه‌ای، توان بخشی یا بهبود آسیب دیدگی متمرکز می‌شود. این تکنیک با رفع چسبندگی ماهیچه ها باعث تسکین درد و بازگرداندن حرکات طبیعی عضلات میشود. برای انجام ماساژ بافت عمیق لازم است ماساژور آناتومی بدن را بخوبی بشناسد.

ماساژ تایلندی:

این تکنیک (با نام اصلی ماساژ یوگای تایلندی) بر اساس این ایده طراحی شده که انرژی در طول بدن و در امتداد خطوط یا مسیرهای مشخصی حرکت میکند. از مزایای این نوع ماساژ تسکین سردرد، کمردرد، سفتی مفاصل و رفع اضطراب را میتوان برشمرد.

ماساژ شیاتسو:

ماساژ شیاتسو تکنیک ماساژ ژاپنی است که اصول اساسی آن مشابه طب سوزنی است. انجام این ماساژ متکی بر استفاده از انگشتان دست، شست و کف دست برای اعمال فشار بر نواحی مختلف سطح بدن است. ماساژ شیاتسو سبب کاهش ضربان قلب، بهبود عملکرد سیستم عصبی و افزایش انرژی و نشاط میشود.

آروماتراپی:

رایحه درمانی یا آروماتراپی از ترکیب اسانس معطر در ماساژ با هدف کنترل درد و بهبود خلق و خوی استفاده میکند. روغن های ترنج، بابونه، اکالیپتوس، اسطوخودوس، لیمو و درخت چای در این تکنیک بکارگیری میشوند.

همچنین توصیه میکنیم مقاله پولونکس در مورد ماساژ جنسی را مطالعه کنید.

در انواع ماساژ از روغن یا لوسیون ماساژ جهت محافظت از پوست در مقابل اصطکاک استفاده میشود. تکنولوژی استفاده از عناصر و ترکیبات دارای ویتامین و پروتئین بالا در تهیه لوسیون های مخصوص ماساژ سبب میشود، نتایج شگفت انگیزی از ماساژ درمانی حاصل شود.

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
enemad-logo