سبک زندگیمقالات
موضوعات داغ

پس‌انداز عاطفی

بیشتر از قبل به هم عشق بورزید

ارتباط نزدیک زن و شوهر با یکدیگر فراتر از حرف زدن و گوش دادن است . این ارتباط شامل قدرت هم‌حسی و هم‌دلی با طرف مقابل است. پس انداز در حساب بانک عاطفی، نیاز به چیزهای دیگری غیر از پول و اسکناس هم دارد.

پس‌انداز در حساب بانک عاطفی

حساب بانک عاطفی، حسابیست که تنها با پول پر نمی‌شود و شما باید برای پر کردن آن به شیوه دیگری عمل کنید.

۱- درک فرد مقابل؛ بهترین پس‌انداز در حساب بانک عاطفی

از مهم‌ترین پس‌‌اندازهایی که زن و شوهر می‌توانند در این بانک داشته باشند این است که واقعا در این جست‌وجو باشند که طرف مقابل را درک کنند و ارتباطی صمیمانه داشته باشند. آن‌چه برای زن مهم است، باید همان‌قدر برای شوهر هم مهم باشد و برعکس. زندگی یک قانون طلایی دارد که می گوید:” همان‌طور که با دیگران رفتار کنی، با تو رفتار خواهند‌کرد. یعنی همان‌طور که دوست داری همسرت تو را درک کند و حرفت را بفهمد ، تو هم او را بفهم و سعی کن مسائل را از دید او نگاه کنی.

مشاجرات همیشه از نبود درک متقابل و نبود صمیمیت ناشی می شود. مرد احساسات زن را محکوم می‌کند، تمسخر می‌کند و انتقاد می‌کند. زن هم با شکایت کردن از مرد، در او احساس شکست، سرخوردگی و بی‌لیاقتی ایجاد می‌کند. ارتباط نزدیک زن و شوهر با یکدیگر فراتر از حرف زدن و گوش دادن است . این ارتباط شامل قدرت هم‌حسی و همدلی با طرف مقابل است؛ بدین معنا که فرد خود را جای همسرش بگذارد و مسائل را از دید او بنگرد تا او را بهتر درک کند.

۲- توجه به مسائل به‌ظاهر جزئی و بی‌اهمیت

گاهی اوقات رفتارهای حاکی از ادب و مهربانی هر چند کوچک، تاثیر شگرفی روی طرف مقابل می‌گذارد. برعکس این قضیه هم صادق است. نامهربانی، بی‌ادبی، بی‌احترامی یا بی ملاحظگی برداشت بسیار زیادی از حساب بانک عاطفی به حساب می‌آید. زن و شوهر باید متوجه باشند که کوچک‌ترین رفتارها و حرکات از دید طرف مقابل در ارتباط زن و شوهر پنهان نمی‌ماند و تاثیرات خود را در روح و روان او باقی می‌گذارد.

۳- وفای به عهد

در ارتباط زن و شوهر، اگر دو طرف به قول و قرار خود پایبند باشند، پس‌انداز عظیمی کرده‌اند و اگر زیر قول و قرار خود بزنند، برداشتی کلان از حساب بانک عاطفی خود انجام داده‌اند. چون طرف مقابل با این کار، دیگر هیچ قول و تعهدی را قبول نخواهدکرد .

۴- آشکار کردن توقعات و خواسته‌ها

تقریبا علت بیشتر مشکلات ارتباطی بین زوجین ریشه در انتظارات مبهم درباره وظایف و اهداف دارد. توقعات مبهم به ناامیدی، دلسردی و نداشتن تفاهم منجر می‌شود. زن و شوهر توقعاتی از هم دارند؛ اما این توقعات را واضح و صریح بیان نمی‌کنند و هیچ تلاشی هم برای روشن کردن انتظارات خود از یکدیگر انجام نمی‌دهند. وقتی انتظارات زن و شوهر در ارتباطشان روشن و واضح نباشد و بیان نشود، کم‌کم احساسات درگیر و سوء تفاهمات کوچک و ساده باعث از بین رفتن روابط صمیمی می شود.

۵- نشان دادن قاطعیت و ثبات شخصیت

قاطعیت و ثبات شخصیت موجب ایجاد اعتماد می شود. نداشتن ثبات شخصیت تقریبا هر گونه تلاشی را برای ایجاد اعتماد بالا از بین می‌برد. اگر زن یا شوهر ریاکار باشند، هرگز نمی‌توانند در ارتباط زن و شوهری اعتماد طرف مقابل را جلب کنند. قاطعیت به این معناست که زن و شوهر با همه افراد با اصول مشخص و واضحی رفتار کنند. اگر زن و شوهر در غیاب و حضور فامیل، دوستان و همکاران رفتار یکسانی از خود نشان دهند، این رفتار باعث اطمینان بالا در همسر می‌شود و او احساس می‌کند که شریک زندگی‌اش، نقاب به چهره نزده و نقش دیگری را بازی نمی‌کند.

۶- عذر خواهی خالصانه برای برداشت از حساب بانک عاطفی

وقتی از حساب بانکی خود برداشت می‌کنید، باید از صمیم قلب از طرف مقابل عذرخواهی کنید. با عذرخواهی صمیمانه، اعتماد بسیاری را به صورت پس‌انداز در ارتباط با همسرتان، به حساب خود ریخته‌اید، مانند: «من اشتباه کردم»، « نسبت به شما کم‌لطفی کردم»، «نسبت به شما بی‌احترامی کردم»، «شأن شما را نادیده گرفتم»، «واقعا متاسفم» و امثال این‌ها.

این که از صمیم قلب و به‌دور از هرگونه چاپلوسی از کسی معذرت خواهی کنیم، نیاز به شخصیتی قوی دارد. افرادی که از امنیت درونی برخوردار نیستند، نمی‌توانند عذرخواهی واقعی داشته باشند. آن ها احساس می کنند اگر معذرت خواهی کنند، تحقیر می‌شوند و در هراسند مبادا دیگران از این ضعف آن‌ها سوء‌استفاده کنند. در واقع امنیت درونی آن‌ها بر اساس عقاید دیگران است و از این‌که دیگران چه فکری درباره آن‌ها می‌کنند، نگران هستند.

مشاهده بیشتر